Oswoić chorobę


Śliczna, smutna, wzruszająca książeczka dla dzieci w różnym wieku, do odczytywania na kilku poziomach. O tym, jak to jest, kiedy rodzeństwo jest ciężko chore. Innej takiej nie widziałam; jeśli literatura dziecięca próbuje oswajać śmierć, zwykle jest to śmierć dorosłych: rodziców, dziadków. Ewentualnie główny bohater jest chory. A tu wszystko z punktu widzenia młodszej siostry chorej dziewczynki.

Ala ma sześć lat i chorą siostrę Maję. Choć słowo „chora“ nie pada w tej książce ani razu. Wszystko, co dla dziecka obce i niezrozumiałe, zostało przebrane w baśniowy kostium: Ala opowiada, że Maja jest Księżycową Księżniczką, że już niedługo musi wrócić na Księżyc, by zostać królową, i będzie tam robić mnóstwo wspaniałych rzeczy. A na razie ma maskę jak astronauci – bo ziemskie powietrze mogłoby jej zaszkodzić – i nie może się bawić jak dawniej.Dziewczynka patrzy na wszystko bardzo prosto, tęskni za wspólną zabawą, czasem zazdrości siostrze, bo tata poświęca jej tyle czasu. No i ma własny pokój i tyle służących! Dorosłemu robi się od razu smutno: nie mamy złudzeń, skąd te przywileje. Ale autorka pomaga nam dostrzec ból i rozgoryczenie dziecka, o którym się często w chorobie zapomina, a które tak samo potrzebuje uwagi i miłości.Księżycowe Królestwo jawi się Ali jako miejsce doskonałej zabawy i wielu przygód. Kto by nie chciał tam mieszkać? Na końcu narratorka zabiera nas z powrotem na ziemię, na chwilę poważnej rozmowy: Jak naprawdę jest tam, gdzie idzie Maja? Ale nie odpowiada.


Każdy może odpowiedzieć sobie sam.

Do tego piękne ilustracje w pastelowych kolorach, miękkie kształty, rozmywające się obrazy, często niedopowiedzenia: nie ma twarzy, na marginesach pojawiają się fragmenty postaci. Wszystko wspaniale oddaje akcję na pograniczu snu i jawy, marzeń, baśni, wreszcie – śmierci.


Nawet jeśli nie potrzebujecie terapeutycznej historii o chorobie, polecam Wam tę ksiażkę. Jest piękna i uwrażliwia na cierpienie wokół. Najmłodszym może nieść pocieszenie w ten najprostszy sposób, przedstawiając świat jeszcze fajniejszy od naszego; dla starszych może być dobrym punktem wyjścia do rozmowy. Dla dorosłych... sami zobaczcie.


Katarzyna Babis, Maja z Księżyca
Oprawa twarda
Stron: 48

Wydawnictwo Widnokrąg

5 komentarzy:

  1. Bardzo podobają mi się ilustracje !

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem fanką rysunków K. Babis, a raczej Kiciputka ;) książeczkę muszę sobie zamówić, bo zbieram takie cudeńka :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Przepiękne ilustracje. Temat trudny i strasznie smutny, dobrze, że podjął go autor książki dla dzieci. Mam wrażenie, że dorośli również a nawet przede wszystkim powinni to przeczytać.

    OdpowiedzUsuń