Europa od A do Z i zaproszenie do zabawy


Jan Bajtlik, Europa pingwina Popo
Oprawa: twarda
Stron: 48
Wydawnictwo Dookoła Świata

Niełatwo opisać Europę za pomocą dwudziestu pięciu haseł – a na taki właśnie ambitny pomysł wpadł Jan Bajtlik (ur. 1989), młody twórca nagradzany i wyróżniany na międzynarodowych konkursach plakatu (prace można obejrzeć na przykład tu i tu). Europa Pingwina Popo została wyróżniona w konkursie na książkę roku 2011 polskiej sekcji IBBY. W 2012 nakładem wydawnictwa Hokus Pokus ukazała się także Sztuka latania.

Pomysł jest intrygujący, jak bowiem wybrać to, co najważniejsze i zawszeć historię, kulturę, rzeczywistość na kilkudziesięciu stronach? Co wywarło największy wpływ na Europę, jakie obrazy tkwią najgłębiej w naszej zbiorowej świadomości? Nie dość tego, Bajtlik postanowił wszystkie hasła uporządkować od A do Z, wybierając po jednym na każdą literę (i niespodzianka – nie, na Y nie jest Yeti!) – dzięki temu książka od samego początku robi wrażenie przemyślanej kompozycji, a nie przypadkowego zbioru losowych zjawisk. 


Oglądając książkę dostrzegamy, że autor nie miał na celu stworzenia wielkiej encyklopedii Europy: on się bawi dziedzictwem kulturowym, żongluje hasłami, tworzy mozaikę stworzoną z historii i legend, literatury i kultury, zjawisk powszechnych i ciekawostek. Znajdziemy tu wszystkiego po trochu: jest Faust, Homer i Podróże Guliwera; jest druk, gotyk, rewolucja, jarmarki i imigracja; jest Atlantyda, Lajkonik, Karol Wielki, Łajka i The Beatles; metro, corrida, esperanto, opera – i wiele innych. Każde hasło jest krótko opisane, dzieci z pewnością wiele się z tej książki dowiedzą, a niezbyt obszerne (ale też nie szczątkowe – hasła są dobrze opracowane) informacje mogą być zachętą do dalszych poszukiwań.

Na pierwszy plan wysuwają się oczywiście ilustracje, to one są istotą książki – wyraziste, w żywych, kontrastowych barwach, o zgeometryzowanych kształtach i charakterystycznej kresce. Są pozornie proste, ale bardzo naładowane znaczeniem: dopiero gdy przyjrzymy się naprawdę dokładnie, mamy szansę odkryć cały koncept. To gwarancja dobrej zabawy na długie godziny! Zresztą – zobaczcie sami (zdjęcia pochodzą ze strony wydawnictwa, tam możecie ich obejrzeć więcej):
Nawet tekst świetnie się wpisuje w koncepcję graficzną: opis Atlantydy łagodnie pływa, do hasła "druk" wykorzystano zupełnie inną, charakterystyczną czcionkę. Popo zwiedzający z nami kolejne strony jest zabawnym akcentem. Fantastyczna, oryginalna, pomysłowa książka. Polecam!

Za książkę bardzo dziękuję Wydawnictwu Dookoła Świata.

***

Macie ochotę na zabawę? Jakimi hasłami – od A do Z – Wy opisalibyście Europę? Bardzo jestem ciekawa!

6 komentarzy:

 1. Ciekawy pomysł na książkę. Ale jak tak patrzę na te grafiki, to mnie osobiście nie powalają, są jakieś takie.. nijakie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kapitalny pomysł na książkę:) Nasze pomysły? A - Ateny (zaczęłabym od starożytności)
  B - Bałkany, niezły kocioł, tylko jak to dzieciom wytłumaczyc ...G Gaudi - i dalej w ten deseń, tak by o każdym kraju coś było...ale to by była tytaniczna robota...

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja nie na temat. pamiętam o książeczkach i cały czas mam je na uwadze (wymianę), ale po powrocie dopadło mnie przeziębienie, a teraz czeka kolejne bliższe spotkanie ze służbą zdrowia, więc proszę uzbrój się jeszcze w chwilkę cierpliwości. Odezwę się jeszcze w październiku w tej sprawie (i wiesz, gdybym zapomniała -przypomnij starszej pani). :)

  OdpowiedzUsuń
 4. To ja tak na szybko, bez głębszego przemyślenia ;)
  A – Ateny, B – Bruksela, C – Chopin, D – Drakula, E – Euro, F – Futbol, G – Gotyk, H – Hrabal, I – Italia, J – J. K. Rowling, K – Konstantynopol, L – Leonardo da Vinci, M – Mozart, N – Niemcy, O – Okrągły stół, P – Papież, Q – Queen, R – Różnorodność, S – Szampan, T – The Beatles, U – Unia Europejska, V – Van Gogh, W – Watykan, Y – Yves Saint-Laurent, Z - Zara

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję Ci za Twoje propozycje :) Beatlesi w książce byli na B. Okrągły stół to świetny pomysł, Drakula też :)

   Usuń