Pierwsze słowa bardziej kreatywnie


Małgorzata Strzałkowska, seria: Zgadywanki dla maluszka
Ilustracje: Ewa Nawrocka
Książeczki kartonowe
Stron: 16
Wydawnictwo Bajka

Zgadywanki dla maluszka to seria przeznaczona dla najmłodszych. Do tej pory ukazało się sześć książeczek: W łazience, Na podwórku, Na łące, Ale zabawa!, W pokoju i W drodze. My mamy dwie ostatnie, z biblioteki pożyczyliśmy jeszcze Na łące i Ale zabawa!.

Książeczki są bardzo pomysłowo zrobione. Na każdej stronie mamy wierszowaną zagadkę, ale też zagadkę w wersji rysunkowej: fragment danego przedmiotu, zwierzątka czy obiektu, na podstawie którego można się domyślić, co to takiego. Dzięki temu bawić się w odgadywanie mogą znacznie młodsze dzieci, które jeszcze nie rozumieją zagadek i nie bardzo umieją mówić. Po przewróceniu kartonowej strony znajdujemy odpowiedź i kompletny obrazek, a jednocześnie kolejną zagadkę. Na dwóch ostatnich kartach zebrane są zawsze wszystkie obecne w książce elementy i kilka nowych do odnalezienia.


Bardzo fajne jest też to, że książeczki są pogrupowane tematycznie tak samo jak wszystkie popularne książeczki dla najmłodszych: pokój, łazienka, podwórko, pojazdy – ale o ile ciekawiej zostały przedstawione! To wspaniała alternatywa do prostych książeczek, w których mamy zwykłe obrazki ze zwykłymi podpisami. Wszystkie obiekty są maluszkowi mniej więcej znane, bo pochodzą z najbliższego otoczenia – nasz piętnastomiesięczny synek bardzo lubi oglądanie książeczki W pokoju i pokazywanie tych samych przedmiotów wokół siebie. A odkąd pierwszy raz zobaczył książeczkę W drodze, natychmiast stała się jego ulubioną – mój mały fan motoryzacji potrafił ją oglądać pięćdziesiąt razy dziennie. Szczególnie namiętnie wpatrywał się w ostatnie dwie strony, na których w jednym miejscu zebrano rower, pociąg, tramwaj, autobus, ciężarówkę, traktor, samochód, samolot i helikopter. Euforia :)

Ogromnym atutem są urocze ilustracje: duże i dość proste, w żywych, ciepłych barwach, ale bez pstrokacizny i zbytecznych szczegółów. Są wyraźne i w sam raz nadają się już dla rocznych dzieci. Cała seria ma oznaczenie od dwóch lat, ale nasz synek jest dużo młodszy, a książeczkami – szczerze zafascynowany.
Polecam, to miła odmiana od zwyczajnych książeczek obrazkowych z pierwszymi słowami!

Za książki (zwłaszcza za W drodze!) bardzo dziękujemy Wydawnictwu Bajka.

5 komentarzy:

 1. fajnie się zapowiada, ale moje szkraby są już chyba za duże na bajkę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oooo własnie się zastanawiałam nad serią tych ksiażeczek.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa seria, istna gratka dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki za opisanie serii 'Zgadywanki dla maluszka', mam nadzieję że spodoba się mojemu najmłodszemu dziecku :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń