Wtorkowo-dzieciowo - Dla każdego coś fajnego!


Opowieści z Krainy Pięknych Snów
praca zbiorowa
Oprawa: twarda
Stron: 372
Wydawnictwo Jedność

Książka prosto z Paryża! A tak poważnie: Opowieści z Krainy Pięknych Snów to pokaźnych rozmiarów tom przetłumaczony z francuskiego, zawierający – aż policzyłam – prawie 150 króciótkich opowiastek. Już na wstępie wzrok przyciąga ładna okładka i (niestety nie widać tego na zdjęciu) przepiękny grzbiet książki.

Czego tu nie ma! Znajdziemy historyjki zabawne, pouczające, fantastyczne, przygodowe, małe horrory i bajki do poduszki, a nawet kilka opowieści z różnych zakątków świata; o zwierzętach, czarownicach i czarodziejach, robotach, wróżkach, księżniczkach, wielkoludach i potworach, mieszkańcach podwodnego świata, piratach... – a to jeszcze nie wszystko. Niektóre są po prostu śmieszne, inne mądre (na przykład o hipopotamicy, która chciała być modna i chuda), ciekawe (Ludzie kontra roboty), zaskakujące, wzruszające, pouczające (moja ulubiona: w której słoń uczy Żarłoka, że nie ilość jedzenia się liczy, ale jego jakość; morał postaram się jakoś wprowadzić w życie ;)). Jedno można powiedzieć na pewno: każdy znajdzie tu coś dla siebie. 


Ogromnym ułatwieniem jest pomysłowa tabelka na początku książki, dzięki której możemy wybrać interesującą nas danego dnia tematykę i bohaterów. Szkoda, że nie umieszczono w tym miejscu numerów stron albo alfabetycznego indeksu tytułów na końcu książki – to bardzo ułatwiłoby szukanie, gdyż w tej chwili trzeba sobie wybrać tytuł z tabelki, a następnie szukać go w zwykłym spisie treści, co oznacza czasem przeczytanie kilkudziesięciu tytułów, zanim znajdziemy ten, który nas zainteresował. Mimo to pomysł z tabelką jest bardzo fajny i stanowi miłą odmianę od czytania wszystkich historii po kolei. Może być też sporym ułatwieniem, gdy ma się dwoje dzieci: jedno wybiera bohaterów z rzędu, drugie tematykę z kolumny, i wszyscy są zadowoleni :)

To, co zawsze bardzo mi się podoba w tego typu publikacjach, to różnorodność ilustracji. Znajdziemy tu zarówno delikatne rysunki, jak i żywe, kolorowe obrazki, nasycone, kontrastowe barwy, stonowane kompozycje i delikatne pastele, ilustracje rysowane kredką, malowane, z grubymi, ciemnymi konturami lub ograniczone miękką ołówkową linią. Można się na długo zająć samym oglądaniem.
Opowieści z Krainy Pięknych Snów to świetna pozycja dla przedszkolaków. Historyjki są dwu-, trzystronnicowe, chyba każdy wiercipięta wytrzyma taką dawkę tekstu :) Nie sądzę, by lubiącym czytanie dzieciom wystarczyła do poduszki jedna bajka, ale czytając kilka możemy mieć pewność, że każda będzie całkiem inna. Polecam!

Za książkę bardzo dziękuję wydawnictwu Jedność. 

6 komentarzy:

 1. ciekawa pozycja :) z chęcią przygarnęłabym taką na przyszłość dla córki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydawnictwo Jedność wydaje naprawdę wartościowe ksiazki i szata graficzna jest fantastyczna. Inne wydawnictwa mogą tylko zazdrościć. Ksiazkę już mam na swojej półce.

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę, że to naprawdę fajna książeczka. Nasz Bartuś lubi hardcorowe bajki (koniecznie z jakimiś strachami, więc się kwalifikuje). Zresztą powinniśmy brac pod uwagę różne elementy (poczucie humoru i inteligentną fabułę), bo gdy rodzic czyta po raz dwusetny siedemdziesiąty jakąś bajkę - to umówmy się, czasem cierpi;)
  pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że ta książka spodobałaby się mojej bratanicy. Dziękuję, za polecenie kolejnej jakże interesującej pozycji dla tych najmłodszych czytelników :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wkrótce mój synek chyba będzie gotowy na tę książkę, choć wiercipięta z niego nielichy :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że ta książeczka zainteresowałabym moich chłopców :)
  To wydawnictwo ma wiele ciekawie wydanych książeczek dla dzieci :) Często odwiedzamy księgarnię Jedność :)

  OdpowiedzUsuń