Wtorkowo-dzieciowo - Książeczki ze wstążeczkamiMartin Kelly, Kolorowy pociąg
Ilustracje: Fernando Luiz
Betty Ann Schwartz, Od Jednego do Dziesięciu
Ilustracje: Susie Shakir
Oprawa: twarda, twarde strony
Wydawnictwo Egmont

Magiczne książeczki ze wstążeczkami to dwie pozycje, dzięki którym dziecko poznaje kolory i uczy się liczyć od 1 do 10. Pomysł jest świetny, szkoda, że nie ma w tej serii więcej książeczek.

W pierwszej udajemy się w podróż pociągiem. Każdy wagon jest innego koloru i jest załadowany przedmiotami i zwierzętami odpowiedniej barwy. Po każdym przewróceniu kartki czeka na nas niespodzianka: do lokomotywy dołącza kolejna wstążeczka z kolejnym wagonem, towrząc stopniowo coraz dłuższy, wielobarwny pociąg. Na końcu cały pociąg pojawia się jeszcze raz w trójwymiarowej wersji. Wierszowany tekst i wiele propozycji obrazkowych ułatwią zapamiętanie poszczególnych kolorów, a pojawiające się znikąd wstążeczki na pewno wzbudzą zachwyt.


Druga książeczka opiera się na tym samym pomyśle: na początku mamy kwiatek i bączka, który postanowił na nim przycupnąć. To pierwsza strona i pierwsza wstążeczka. Podobnie jak w poprzedniej książce, i tutaj na każdej stronie pojawiają się nowe wstążeczki, a na nich kolejno dwa motylki, trzy polne koniki, cztery ważki – w końcu dziesięć mrówek. Kwiatek stopniowo się ugina pod ciężarem licznych gości, a kiedy jest już zupełnie przytłoczony, obracamy książeczkę... i czytamy dalej! Tym razem owady po kolei (od końca) żegnają się i odlatują. Książeczka jest utrzymana w czarno-białej tonacji, kolorowe są tylko zwierzątka i kwiatek, co tworzy fajny kontrast.

Obie pozycje bardzo mi się podobają, są pomysłowe, zabawne, inne. Ogromnym ich atutem są sztywne, grube strony. Wstążeczki też są solidnie przymocowane, mojemu synkowi nie udało się jeszcze ich wyrwać :) Tak że jak najbardziej polecam!

Za książki bardzo dziękujemy wydawnictwu Egmont.

5 komentarzy:

 1. Świetny prezent dla dziecka :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajne książeczki. Mój siostrzeniec już na nie za bystry, a szkoda, bo chętnie bym mu sprezentowała. :) Szczególnie tę drugą pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 3. Interesujący pomysł z tymi książeczkami! A już myślałam, że w kwestii literatury dziecięcej powiedziano wszystko:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakie fajne. Koniecznie poszukam dla synka:)

  OdpowiedzUsuń