Wtorkowo-dzieciowo – Jak przekazywać dzieciom wartości?


Laura Blanco, Silvia Carbonell, Rodzinne zabawy
Ilustracje: Rosa M. Curto
Oprawa: twarda
Stron: 128
Wydawnictwo Święty Wojciech

Jestem przekonana, że większość z nas marzy o tym, by swoje dzieci wychować na dobrych, mądrych, wartościowych ludzi. Jak w świecie, w którym najważniejsza jest kariera, sukces, źle pojęta wolność, ocalić tradycyjne wartości: miłość, wierność, pokorę, samodyscyplinę? Jak przekazać je dzieciom, by chciały słuchać? Pozostaje nam dawać przykład, rozmawiać i tłumaczyć oraz liczyć na to, że dzieci wybiorą dobrze. A pomóc nam w tym może ciekawa pozycja Rodzinne zabawy.

Książka jest podzielona na 52 tygodnie: każdy poświęcony jest innej wartości i każdy zawiera stałe elementy: przede wszystkim wprowadzający nas w temat biblijny cytat z jednozdaniowym komentarzem, następnie jakaś sytuacja, pytanie, stwierdzenie dziecka, z którym prawdopodobnie prędzej czy później przyjdzie nam się zmierzyć, krótka sugestia, co możemy wtedy dziecku odpowiedzieć i kilka zdań do przemyślenia dla nas, rodziców – można je też potem wspólnie przedyskutować. To wszystko wprowadzenie w tematykę i zaproszenie do rozmowy. Dalej mamy propozycje działań, które mają na celu przybliżyć i utrwalić te treści, zachęcić do praktykowania cnót, że się tak górnolotnie wyrażę ;), a także po prostu miło i kreatywnie spędzić razem czas, co samo w sobie jest najlepszą inwestycją w przyszłość dzieci. Ta część jest bardzo różnorodna: znajdziemy tu propozycje eksperymentów, zabaw, gier, wspólnych prac, przykłady wycieczek, bardziej szczegółowe wskazówki do dyskusji w grupie, opowieści – cała galeria przeróżnych form aktywności. Na jeden tydzień przypadają zwykle dwa takie pomysły. A na koniec jeszcze zaproszenie do podjęcia jakiegoś postanowienia, wysiłku, refleksji związanej z omawianą aktualnie wartością – nie abstrakcyjne stwierdzenia w stylu "Od dziś będę lepszy", ale konkretne zadanie do wykonania w bieżącym tygodniu (W tym tygodniu podzielę się czymś z przyjaciółmi, na przykład...).


Bardzo podoba mi się taki układ treści: w ten sposób można je rozłożyć na kilka dni, pierwszy poświęcić na wprowadzającą rozmowę, inny na podjęcie postanowienia, kolejne na aktywności, ostatni na refleksję i podsumowanie. Dużą pomocą są też wskazówki dla rodziców: na co zwrócić uwagę, jak wykorzystać zadania, o czym warto pamiętać, a nad czym samemu pomyśleć. Książka angażuje całą rodzinę i to jest jej ogromny plus. I jeszcze jedna rzecz godna uwagi: dzieci są traktowane jak pełnoprawni ludzie (szokujące, prawda?), to znaczy mają prawo wyrażać swoje zdanie, a nawet niezadowolenie. Niby oczywiste, a jednak rzadkie. A tutaj w ramach jednego tygodnia znajdziemy zaproszenie do wypełnienia tabelki: w jednej kolumnie to, co dzieci lubią w postępowaniu mamy/taty/rodzeństwa (każdego osobno) wobec nich, w drugiej – czego nie lubią. Warto wziąć sobie do serca takie wyznania i starać się albo wytłumaczyć (jeśli robimy słusznie) albo zmienić. Nie róbmy z siebie półbogów, bo tylko stracimy w oczach dzieci. Szanujmy dzieci, jeśli chcemy być szanowani. Dajmy im mówić, jeśli chcemy, by słuchały.

Żeby nie było zbyt pięknie, teraz zrzędzenie. Nie chciałabym się czepiać, ale patrzę i oczom nie wierzę: czyżby ksiażka nie przeszła redakcji? Ba, nawet korekty?! Bo na stronie redakcyjnej ani słowa na ten temat. Niestety zdarzają się błędy interpunkcyjne albo średnio szczęśliwe sformułowania (na przykład "Pomyślmy o uczynkach, które sprawią, że będziemy kochani" – kiedy tak naprawdę praktykuje się okazywanie miłości). Nie jest to jakiś olbrzymi mankament, ale jednak szkoda.

Mimo to książka jest z pewnością wartościową, ciekawą i pomocną pozycją, inną od pozostałych publikacji proponujących zabawy. Zawiera wiele interesujących pomysłów, choć mi osobiście najbardziej podoba się ramowy rozkład tematów do rozmowy: cytaty wprowadzające, pytania i kwestie do przemyślenia, życiowe sytuacje. Książka ze względu na cytaty z Pisma Świętego jest raczej adresowana do osób wierzących, ale myślę, że nie tylko oni mogą z niej korzystać: to tylko niewielka część każdego tygodnia, a przecież cechy takie jak uczciwość, cierpliwość, szacunek, szczerość, akceptacja czy odpowiedzialność są uniwersalne. Polecam, warto zajrzeć, warto się zaangażować, warto rozmawiać.

Za książkę bardzo dziękujemy wydawnictwu Święty Wojciech.
A tutaj można zajrzeć do środka książki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz