Wtorkowo-dzieciowo - Bajki, które leczą


Bezpieczna bajka, praca zbiorowa
Oprawa: twarda
Stron: 248
Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Bezpieczna bajka to drugi tom bajek-pomagajek (pierwszy: Bajkoterapia, czyli dla małych i dużych o tym, jak bajki mogą pomagać). Znajdziemy w nim dwanaście opowieści, z których każda skupia się na jakiejś sytuacji stanowiącej potencjalne zagrożenie dla dziecka lub po prostu trudnej i nieprzyjemnej. Po książkę warto sięgnąć, jeśli chcemy porozmawiać z dzieckiem o bezpieczeństwie w domu, gdy nie ma rodziców, używaniu numerów alarmowych, radzeniu sobie w przypadku zgubienia drogi, zagrożeniach związanych z internetem, uzależnieniach, rozmowach z nieznajomymi, ale także o akceptacji czy udowadnianiu innym swojej wartości i reagowaniu na zaczepki. Z pewnością każdy rodzic znajdzie tu coś, co mu się przyda, bo każde dziecko powinno wiedzieć, jak się zachować w sytuacjach częstych, prawdopodobnych, a jednocześnie niebezpiecznych i stresujących.

Bajki-pomagajki mają za zadanie oswoić dziecko z tematem, wskazać rozwiązanie (nie pouczając), a przede wszystkim dać poczucie pewności siebie i przekonanie, że może sobie samo poradzić, gdy zajdzie taka potrzeba. Każdy tekst jest poprzedzony wprowadzeniem eksperta przeznaczonym dla rodziców: dowiemy się z niego, jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w danym przypadku i na co zwrócić uwagę. Natomiast po bajkach mamy jeszcze Komentarz bajkoterapeutyczny, a w nim między innymi propozycje tematów do omówienia oraz zabaw i aktywności oswajających nowy temat. Bardzo ciekawy jest też dodatek na końcu książki, z którego dowiemy się, jak samodzielnie napisać bajkę terapeutyczną. Instrukcja jest szczegółowa, przedstawia zarówno ogólne założenia, jak i ramowy plan wydarzeń takiej bajki, dzięki czemu rodzic niepozbawiony minimum kreatywności może tworzyć własne teksty w zalezności od aktualnych potrzeb dziecka. Opowiadać, rozmawiać, pomagać.


Same bajki są bardzo różne, niektóre lepsze, inne gorsze. Pierwsza, Jacek, mucha i trzy smoki, wydała mi się bardzo oczywista i niezbyt przypadła mi do gustu, za to następna (112) bardzo mi się podobała – wywoływała dużo emocji, była trochę straszna, a jednocześnie bardzo realistyczna; przedstawiała wspaniałe potencjalne alter ego dziecka – dziewczynkę, która mimo przerażenia nie straciła głowy i uratowała mamę. Przy tylu różnych autorach ciężko oczekiwać, żeby wszystkie teksty były równie dobre, ale większość jest zdecydowanie warta uwagi. A nadopiekuńczym rodzicom polecam ostatni tekst ze zbioru, Malineczka.

Bajki terapeutyczne z założenia są przeznaczone dla dzieci w wieku 3-6, maksymalnie do 10 lat, tak że polecamy głównie przedszkolakom.

Za książkę dziękujemy wydawnictwu Nasza Księgarnia.  

9 komentarzy:

 1. Zetknęłam się już z książeczką podejmującą podobną tematykę - bardzo ważna i potrzebna publikacja:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam w swoich planach czytelniczych tę książkę. A swoja bajke terapetyczną juz napisałaś?:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie napisałam, bo synek ma 10 miesięcy, nic mu na razie po moich bajkach ;)

   Usuń
  2. tO JESZCZE TROCHĘ CZASU MASZ:)Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 3. bardzo przydatna i mądra książeczka
  z przyjemnością widziałabym ją na półeczce mojej córki
  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Moja Mała ma wprawdzie dopiero 9 mies. ale już się rozglądam za różnego rodzaju publikacjami dla dzieci. Ta książeczka wygląda naprawdę obiecująco :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Coś takiego przydałoby się każdemu dziecku - żeby w przyjemny sposób przyswoiło najpotrzebniejsze informacje. Książka już teraz zyskała moją sympatię :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę koniecznie kupić tę książeczkę siostrzeńcowi. Tematy, które ona podejmuje są u nas ostatnio "na topie", więc ta pozycja może się okazać nieoceniona. Mam nadzieję, że właśnie tak będzie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam tę książkę z biblioteki i podczytuję, ale bardzo nieregularnie. Przypomniałaś mi o niej i będę musiała ją w końcu przeczytać. Po twojej recenzji widzę, że warto. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń