Wtorkowo-dzieciowo - Wierszem napisane
Ewa Kozyra-Pawlak, Paweł Pawlak, Piękna i mądra bajka o troskach Zająca Grajka
Natalia Usenko, Diana Karpowicz, Idealny dzień
Danuta Wawiłow, Joanna Rusinek, Wszędzie pachnie czekolada
Oprawa: twarda
Stron: 32
Wydawnictwo Egmont

Wierszem napisane to seria trzech cudnych książeczek, w których autorzy bawią się rymem i rytmem, tworząc najróżniejsze teksty: bajki, przypowieści, opowieści, rymowanki, wyliczanki, historie zabawne i wzruszające. Uwagę przyciągają charakterystyczne, urocze okładki w kratę – a to dopiero początek. Każda książka cieszy oko odmienną grafiką i oryginalnym tekstem.


Piękna i mądra bajka o troskach Zająca Grajka nadaje się dla najmniej cierpliwych adeptów literatury :) Tekstu jest niezbyt dużo, za to czcionki są bardzo zróżnicowane graficznie i kolorystycznie, a litery – wielkie, dzięki czemu sam wiersz przyciąga uwagę niemal w takim samym stopniu, jak urocze ilustracje Pawła Pawlaka. Sama bajka jest rzeczywiście piękna i mądra: o tym, że na przyjaciół można zawsze liczyć; o tym, że dobrze jest się różnić, bo różnice stanowią nasze bogactwo; o tym, że każdy ma w sobie coś, co może dać i dzięki czemu jest wyjątkowy i potrzebny. A w prawym dolnym rogu każdej strony zając gra dla nas na harmonii; można go też pokolorować.

Idealny dzień to zbiór ponad dwudziestu wierszy Natalii Usenko, które czarują i rozśmieszają fantastycznymi pomysłami. Ilustracje stylizowane na retro pocztówki wprowadzają ciepły klimat. Jako że synek jeszcze mało kumaty, najlepiej bawiliśmy się przy czytaniu Mąż i ja :) Miniopowieści zaskoczyły mnie humorem i treścią – spodziewałam się zwykłych rymowanek, a znalazłam naprawdę fajne i mądre bajki. Rewelacyjne Dziwadło, inspirujący Idealny dzień, typowo dziecięcy Superklej z refrenem:
Kisiel to jest danie cud! To różowy superglut!
To różowy superklej – zakleimy się, że hej!
...30 stron, a galeria postaci, tematów, historii, rysunków – ogromna.

Trzecia książeczka, Wszędzie pachnie czekolada Danuty Wawiłow, zasługuje na kupno samym tytułem i tytułowym wierszem, pod którym się podpisuję obiema rękoma :) Tu także czeka na nas mnogość bajek i rymowanek, mniej lub bardziej znanych (Szybko!, Rupaki, A jak będę dorosła..., Dziwny kot i ponad trzydzieści innych). Ilustracje są bardzo różnorodne: raz delikatne, pastelowe, innym razem zabawne, w zdecydowanych, kontrastowych barwach, jeszcze kiedy indziej – nastrojowe i urocze. Nie sposób się nudzić!

A na koniec, na zachętę, przezabawny – i jakże poczuający – wiersz Mumia z tomu Idealny dzień. Po kliknięciu zdjęcie się powiększy i możecie przeczytać :)


Seria Wierszem napisane wspaniałe, bogate w treści książeczki, które pokazują, że wiersz dla dzieci nie musi być prościutkim tekstem złożonym z czterowersowych zwrotek – każdy wers koniecznie ośmiozgłoskowy – z rymami aabb. Można różnorodnie, kreatywnie; można złamać rytm, przemieszać rymy, można się trochę formą pobawić. A przy tym i madrze, i zabawnie, i z pięknymi ilustracjami.
Bardzo polecam wszystkie trzy książeczki!

Za egzemplarze bardzo dziękujemy wydawnictwu Egmont.

2 komentarze:

 1. Skąd Ty bierzesz takie książki. Czyżby strych babci był aż tak duży?

  hihi
  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. oTAGowałam Cię.
  szczegóły u mnie :)

  OdpowiedzUsuń