Wtorkowo-dzieciowo - Oswajanie emocji


Grzegorz Kasdepke, Kocha, lubi, szanuje czyli jeszcze o uczuciach
Ilustracje: Marcin Piwowarski
Stron: 64
Oprawa: twarda
Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Grzegorza Kasdepke nie trzeba chyba rodzicom przedstawiać. Znany przede wszystkim jako autor serii przygód detektywa Pozytywki, napisał wiele innych książek dla dzieci i młodzieży; między innymi Tylko bez całowania! Czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami oraz Kocha, lubi, szanuje – kontynuację pierwszej części.

Tym razem mamy okazję pochylić się nad takimi uczuciami, jak miłość (niech będzie, że miłość to uczucie, chociaż osobiście uważam, że miłość sięga daleko poza uczucia i jest pojęciem znacznie głębszym), nienawiść, pogarda, strach, smutek, poczucie winy i szczęście. Klamra emocji pozytywnych zamyka rozważania nad tymi trudniejszymi i mniej przyjemnymi. Łączą je też bohaterowie: przedszkolaki z grupy pani Miłki.

Kasdepke nie bez przyczyny jest tak bardzo lubiany przez dzieci: pisze dowcipnie, a jednocześnie krótko, dzięki czemu skupienie uwagi na jego historiach nie wymyga wysiłku; one tę uwagę przyciągają same. Króciutkie opowiadanka są zabawne, a jednocześnie przerysowane, symboliczne: stanowią ilustrację i punkt wyjścia do rozmowy i zastanowienia się nad każdym z uczuć. Pod każdą historyjką autor zamieścił kilka zdań podsumowujących, a także wskazówki dla dzieci: jak sobie radzić, co przemyśleć, o czym pamiętać, i dla dorosłych (rodziców, wychowawców w przedszkolach): o czym porozmawiać z dziećmi, na co zwrócić uwagę, jakie zabawy zaproponować. To według mnie najciekawszy element lektury, choć oczywiście każdy rozdział stanowi całość: opowiadanie-zagajka, o uczuciu bardziej na poważnie, refleksja dla dziecka, a na koniec wspólna rozmowa i aktywność.


Książka jest bardzo ładnie wydana. Podobają mi się ilustracje Marcina Piwowarskiego, zabawa czcionką w tytułach, przystosowanie do potrzeb początkujących czytelników: słowo "jazz" zostało opatrzone przypisem, w którym podano, jak należy je czytać. Drobiazg, ale drobiazgi odróżniają książki wydane dobrze od wydanych świetnie – a próbującym czytać dzieciom taka informacja na pewno się przyda.

Panowanie nad emocjami to trudna i ważna sztuka. Wiem, co mówię ;) Dlatego cieszę się, że są takie książki jak ta – dzięki którym możemy pomagać dzieciom poznawać i oswajać emocje i radzić sobie z nimi w mądry, niedestrukcyjny sposób. To zdolność na całe życie.

Za książkę dziękujemy wydawnictwu Nasza Księgarnia.

2 komentarze:

  1. Lubię Kasdepke, ale synu jakoś tak niespecjalnie. Spróbuję przeczytać mu tę książkę. Może teraz polubi :)

    OdpowiedzUsuń
  2. i kolejna ciekawa książka dla młodszych czytelników :)

    OdpowiedzUsuń