Wtorkowo-dzieciowo - Geniusz tkwi w prostocie + oTAGowani


Herve Tullet, Naciśnij mnie
Oprawa: twarda
Stron: 56
Wydawnictwo Babaryba

Oglądając zabawki dla małych dzieci, szczególnie dla niemowlaków – bo na tym etapie na razie jesteśmy – odnoszę wrażenie, że producenci są przekonani (próbują przekonać nabywców), że dobra zabawka to taka, która ma wszystko. Bo interaktywne. A więc po co kupować zwykłą przytulankę, kiedy można nabyć taką, która gra, śpiewa, tańczy i świeci? Po co zwykła piramidka z kółek, skoro alternatywą jest piramidka z fanfarami i świetlnym przedstawieniem? I książeczki coraz częściej grają, świecą, starają się przyciągnąć uwagę wszelkimi możliwymi sposobami. Nie jestem przeciwniczką takich lektur, ale okazuje się, że można inaczej. Interaktywnie i bez wbudowanej farmy ze wszystkimi odgłosami. Co więcej, bez ilustracji stanowiących małe arcydzieła.

Taką pozycją jest Naciśnij mnie, książka, która robi międzynarodową karierę. Jej bohaterami są kolorowe kółka i czytelnik. Autor (a raczej jego dzieło) wchodzi w interakcje z dzieckiem i zaprasza je do wspólnej zabawy według niepisanej reguły: maluch wykonuje polecenia, a kulki zachowują się w określony sposób w zależności od tego, czy należało potrzeć je trzy razy, pięć razy nacisnąć, czy potrząsnąć kartkami: rozmnażają się i rozsypują, zmieniają kolory i rozmiary... Najciekawsze jest oczywiście pierwsze czytanie, kiedy jeszcze nie wiemy, jaki efekt wywoła dmuchanie czy klaskanie; bynajmniej jednak nie jest to lektura jednorazowa! Zabawa naprawdę wciąga i jest wspaniałą odmianą w obcowaniu z książką. Proste, a fantastyczne. Zdecydowanie polecam!


A tutaj można obejrzeć filmik przybliżający książkę.

Bardzo dziękujemy wydawnictwu Babaryba.

***

Zabawa dotarła też do mnie, w sumie zostałam oTAGowana trzy razy, ale wzięłam pytania z pierwszych dwóch, czyli od Edyty i Kasi.

Pytania od Edyty:
1. Pierwsza przeczytana przez Ciebie w życiu książka.  Dlaczego zapadła Ci w pamięć?
Nie zapadła mi w pamięć :) Nie mam pojęcia, jaka jest pierwsza przeczytana przeze mnie książka.
2. Ile osób udało Ci się zarazić pasją blogowania?
Nie zarażam :)
3. Czy zniszczyłaś jakąś książkę celowo? Jak to było?
PRZEPRASZAM! Edycja: Mąż mi przypomniał. Na ślub zażyczyliśmy sobie książki zamiast kwiatów. Dostaliśmy jedną w stylu "Przytul drzewo, poczuj jedność ze światem, stań się częścią natury". Wyrzuciliśmy ją na makulaturę.
4. Podaj tytuł książki, którą wszyscy zachwalali i twierdzili, że jest świetna, a Ty mimo najszczerszych chęci nie mogłaś się w niej tego dopatrzeć.
Takich było mnóstwo. Chociaż z niedawnych lektur najbardziej Gildia magów Trudi Canavan. Moim zdaniem beznadziejna książka.
5. Ile pieniędzy w skali miesiąca wydajesz na książki?
Rzadko kupuję książki, a nowe w normalnej cenie – praktycznie wcale, więc średnio 20-30 zł raczej starcza.
6. Najgorsza i najlepsza przeczytana przez Ciebie książka.
Najgorszych nie wymienię, ponieważ takich nie doczytuję – nie skończyłam bardzo wielu książek. Najlepszej chyba też nie potrafię wskazać, nie umiem tak stopniować.
7. Gdybyś nie mogła czytać to co byś robiła?
Pewnie więcej czasu spędzałabym z ludźmi, bo teraz to raczej odludek jestem i najchętniej spędzam czas z książką.
8. Co daje Ci czytanie książek? Czy masz z tego jakieś korzyści?
Jasne. Dzięki temu mój mózg nie zamienił się jeszcze w owsiankę :)
9. Jaki dobry według Ciebie film ostatnio oglądałaś?
Udało nam się z Mężem wyrwać do kina na Nietykalnych (podziękowania dla siostry!).
10. Czy dopadło Cię kiedyś tzw. przesilenie książkowe?
Po studiach, na których liczba lektur rocznie wahała się między 150 a 200, czytałam trochę mniej i bardzo wiele książek porzucałam w okolicach pięćdziesiątej albo setnej strony. Teraz już wróciłam do normy.
11. Gatunku jakich książek nie lubisz, a mimo to je czytasz?
Nie lubię romansów, czasem je czytam, ale zawsze się staram, żeby miały do zaoferowania coś więcej niż miłosną historię.

Pytania od Kasi:
1. Czy lubisz oglądać ekranizacje powieści?
Lubię, lubię porównywać film z książką. Nie lubię czytać książki, jeśli już znam film.
2. Jaki jest Twój ulubiony film nakręcony na podstawie książki?
Nie przychodzi mi nic do głowy.
3. Czy jakaś ekranizacja skłoniła Cię do sięgnięcia po książkowy pierwowzór?
Tak, ale w odwrotnej kolejności: kiedy do kin wchodził Władca pierścieni oczywiście chciałam go obejrzeć, ale najpierw chciałam przeczytać książkę i to mnie zmobilizowało, żeby nie odkładać lektury na wieczne nigdy.
4. Czy interesują Cię biografie pisarzy, których książki czytasz?
To zależy jakich pisarzy. Jeśli kogoś bardzo lubię albo cenię, to jak najbardziej. Lubię wiedzieć, co sprawiło, że ktoś jest taki a nie inny i pisze tak a nie inaczej.
5. Od jak dawna prowadzisz bloga i co skłoniło Cię do jego założenia?
Od pół roku. Skłonił mnie impuls – jak prawie do wszystkiego, co robię – i już po pierwszym wpisie zapał mi opadł ;) Ale wrócił i więcej kryzysów nie było.
6. Czy publikujesz swoje teksty na innych portalach?
Czasem.
7. Czy poza taką działalnością internetową jesteś w jakiś sposób związana/y z przemysłem książkowym?
Tak, jestem redaktorem.
8. Jakie są Twoje czytelnicze plany na najbliższe dni?
Co pół godziny zmieniam zdanie, póki nie zacznę czytać konkretnej książki, nigdy nic nie wiadomo – potrafię kilka razy ściągać coś z półki i odkładać na miejsce. Ale w najbliższych dniach zamierzam powoli kończyć cztery książki, które aktualnie czytam :)
9. Czy jest książka, na którą od dawna "polujesz"?
Raczej nie. Co najwyżej takie, na które już sporo czekam w bibliotece.
10. Jaki jest Twój ulubiony gatunek literacki?
Nie potrafię wybrać jednego.
11. Jakiego gatunku książek nie lubisz czytać?
Nie lubię thrillerów, kryminałów, sensacji i różnych wampiro-anioło-demonicznych historii.

10 komentarzy:

 1. Mam tę książkę! Zafrapował mnie opis i postanowiłam ją kupić dla dziecka. Trochę muszę jeszcze poczekać na wspólną lekturę, ale liczę, że będzie z tego duża uciecha :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Też staram się najpierw przeczytać książkę, a dopiero potem obejrzeć film na jej podstawie.
  Dziękuję za udzielenie odpowiedzi na moje pytania :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak. Najprostsze zabawki i książeczki są najlepsze. Uczą dziecko kreatywności, angażują, rozwijają wyobraźnię, a takie "wszystkomająco-wszystkorobiące" niekoniecznie. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Rzeczywiście takie zabawki są o wiele lepsze. Rozwijają wyobraźnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książeczka ciekawa, rozejrzę się dla mojego Szkrabcia. Ale z odpowiedziami to się wymigałaś, kochana. Więcej konkretów proszę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A które bardziej konkretnie? Wymigałam się tylko od wszystkich "naj", bo naprawdę nie potrafię odpowiadać na takie pytania. Od podstawówki są moją zmorą: ulubione danie? No nie mam, zależy, na co mam ochotę! Ulubiona piosenka? Też nie potrafię wskazać jednej. Ulubiony film ? Mam dziesiątki takich, które oglądam za każdym razem, jak tylko lecą. Nie cierpię takich pytań ;)

   Usuń
  2. Ja lubię książkowe NAJ, bo wtedy jest szansa, że poznam coś nowego, o czym nie słyszałam, a może powinnam. Albo odwrotnie - nie sięgnę po te najgorsze. Filmy, piosenki, jedzenie - rzeczywiście niewiele mówią. Też za nic nie mogę sobie przypomnieć np. pierwszej książki (a takie kiedyś polecenie dostałyśmy na warsztatach z biblioterapii i musiałam wymyślać).
   Oddać książek na makulaturę nie potrafię. Nawet z podręcznikami mam problem, a wyrzucić trzeba, bo nieaktualne. To jak pogrzeb. Jestem okropna, bo wiem, że to ocieranie się o manię. Te najgorsze stoją gdzieś w tylnych rzędach, coś tam rozdałam, wyniosłam do biblioteki... Zazdroszczę zdecydowania.

   Usuń
  3. To po prostu dlatego, że oboje z Mężem jesteśmy wierzący i jakieś książki w stylu "Studia astropsychologii" (widziałam że sporo blogerów z nimi współpracuje :/) uważamy za szkodliwe. A skoro szkodliwe, to nikomu przecież nie przekażę. Neutralne książki po prostu oddaję, tę wyrzuciliśmy.
   I nie jesteśmy fanatykami, naprawdę ;)

   Usuń
 6. Ale się zgrałyśmy z recenzjami:) Widzę jednak, że mamy podobne zdanie na temat tej książeczki. Prawda, że jest świetna? Mój Tymek po prostu ją uwielbia, a co najśmieszniejsze, że za każdym razem bawi się nią z taką samą ciekawością i podekscytowaniem:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń