Największy, najstarsze, najgłośniejsza...


Nie do wiary! Fascynujące rekordy świata
Wydawnictwo Jedność

Który dinozaur był najmądrzejszy? Które ptaki najszybciej uczą się latać? Który pająk tka największą sieć (o średnicy do 2,8 m!)? Jaki jest największy kwiat świata (waży do 11 kg!)? Który gejzer wyrzuca najwyższy strumień wody? Jakie wymiary może osiągnąć płatek śniegu? Gdzie znaleziono największy szlachetny kamień? Kto był najstarszym astronautą? Jaką prędkość osiąga najszybszy pojazd lądowy świata? Ile trwa najdłuższy film świata?

Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w Fascynujących rekordach świata. Pytania są podzielone na siedem grup tematycznych: czasy pierwotne, królestwo zwierząt, królestwo roślin, geografia, astronomia, technika i architektura. Każda kategoria ma brzeg strony w innym kolorze, więc bardzo łatwo możemy zlokalizować interesujący nas dział. Pytania są bardzo zróżnicowane, jedna prostsze (na przykład o największy kontynent), inne trudniejsze – każdy może się z niej dowiedzieć czegoś nowego. Poza odpowiedziami na pytania znajdziemy tu także wiele dodatkowych informacji, chociaż czasem wydawało mi się, że są niewystarczające dla dziecka w wieku szkolnym (na przykład przytaczając informacje o finwalu można by dodać, że to waleń, bo czytelnik otrzymuje tylko zdjęcie).


Niestety w książce znalazło się kilka błędów, brakowało mi też zdjęć przy części notatek – jeśli już wybrano największe, najciekawsze i wyjątkowe obiekty, to szkoda, że nie wszystkie umieszczono na zdjęciach.

Mimo to książka jest świetna. To kopalnia wiedzy; forma pytań i krótkich odpowiedzi pozwala na wyrywkowe czytanie, odkładanie książki i wracanie do niej; fotografii jest dużo, a indeks na końcu ułatwia szukanie konkretnych haseł. Można czytać z dziećmi, można czytać samemu, można podarować dziecku. To dobra pozycja dla każdego, kto jest ciekawy świata. Polecam!

Moja ocena: 7/10.

Za książkę dziękuję wydawnictwu Jedność.

9 komentarzy:

 1. Chętnie sprezentowałabym tę książkę mojej córce:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. KSiążka ciekawa ;) Uwielbiam takie ksiażki mimo że mam już prawie 17 lat ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Interesująca pozycja. Z chęcią sama bym do niej zajrzała:))

  OdpowiedzUsuń
 4. Dam cynk młodszej siostrze, a nawet sama zajrzę ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pozycja interesująca, aczkolwiek zastanawiam się, czy warto sięgać po nią skoro brak tam zdjęć i jest trochę błędów... Ostatecznie jest wiele innych wartościowych pozycji na rynku dla dzieci, więc tej raczej Młodemu nie sprezentuję. Przynajmniej na razie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nati, zdjęć jest bardzo dużo, tylko nie przy każdej notce - notek jest średnio 5 na stronę, a zdjęcia średnio trzy-cztery :) Błędy wynikają pewnie ze złego sformułowania treści, ale fakt, że nie powinno ich być.

   Usuń
 6. Jak ja lubię takie pozycje, w domy mam kilka książek w których są odpowiedzi na teoretycznie proste pytania. Gmeranie w takiej lekturze kto kupa zabawy a przy okazji i wiedzy :).

  OdpowiedzUsuń
 7. Interesująca książka do sprezentowania jakiemuś nastolatkowi.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Here are some ideas i experinced myself and in addition read at
  other blogs. In 2009 Deadmau5 was nominated
  for a Grammy for his remix of the track "The Longest Road" by
  Morgan Page featuring Lissie in the category
  of "Best Remixed Recording, Non-Classical"In 2010 he won
  a Juno Award in the category of Dance Recording of the Year for the album "For Lack of a Better Name".
  Kanye West – “Heartless” Mixed With Lady Gaga – “Lovegame”.


  Also visit my site; random access memories free download

  OdpowiedzUsuń