OKRUCHY (2)


Druga odsłona recenzyjnych okruchów, czyli trzy notki w jednej. Dzisiaj groch z kapustą, każda książka zupełnie inna. Znajdziecie coś dla siebie?


Istvan Rath-Vegh, Komedia Książki
Wydawnictwo Ossolineum

Książka o książkach, taki zbiorek ciekawostek. Jest o książkach małych i wielkich, a przede wszystkim dziwacznych. O bibliomanach, bibliofilach i biblioświrach. O ludziach, którzy – zupełnie nie w przenośni – umierali z głodu, bo musieli kupić kolejną książkę. I o takich, którzy – znów: dosłownie! – dla książki byli gotowi zabić. Katalog oryginałów i dziwadeł, spisany w prześmiewczym tonie (miejscami nawet się zastnawiałam, czy ktoś, kto z taką pasją kolekcjonuje dowody obłędu innych, sam jest na pewno w pełni władz umysłowych). Najbardziej podobał mi się pierwszy rozdział, potem było różnie – niektóre lepsze, w innych czasem wiało nudą. Ale ogólnie lektura fajna! I pośmiać się można, i zdziwić.


Laurent Gaudé, Huragan
Wydawnictwo W.A.B., seria Don Kichot i Sancho Pansa

Bardzo... inna książka. Narracja rozdzielona między kilka bardzo różnych osób, bardzo różne postawy, a huragan tak naprawdę w tle. Na pierwszym planie: ludzie, ich strach, kruchość relacji społecznych.
Klęska żywiołowa dla wielu jest szansą i paradoksalnie niesie życie, a nie śmierć.
Zapadają w pamięć słowa, które byłyby aktualne także w innym miejscu i czasie: jesteśmy zwierzętami, bo chcą, żebyśmy nimi byli; jest jej synem, bo czyimś być musi.
Nade wszystko zapada w pamięć postać „starej czarnuchy“: wspaniała, piękna postać nieugiętej kobiety śpiewającej na zgliszczach miasta.Thomas Merton, Posiew kontemplacji
Wydawnictwo Znak

Bardzo dobra książka o życiu modlitwą. Ostatnio odłożyłam kilka książek z tej kategorii, a ta dała mi wiele do myślenia. Merton pisze stanowczo, nie pozostawia złudzeń i miejsca na kompromis. Do większości rozdziałów przyjdzie mi, mam nadzieję, jeszcze dojrzeć, ale już teraz była to wartościowa i ważna lektura. I na pewno będę do niej wracać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz