CZEGO BOI SIĘ TWOJE DZIECKO?


I kolejna seria odkryta w bibliotece. Strachy na lachy!, czyli Jak pokonać... Jeśli Wasze dzieci boją się czarownic, duchów, smoków, pająków albo innych straszydeł, to macie w czym wybierać. Moje się na razie nie boją, ale książkami i tak są zachwycone ;)


Za pierwszym razem wybrałam Jak pokonać pająki, bo sama za nimi nie przepadam ;) I bardzo nam się spodobało. A kiedy trzeba było oddać, wymieniliśmy je na kolejny tom. Wampiry i duchy to nie nasza bajka, za to smoki są na topie od czasu balu przebierańców w przedszkolu, więc wybór nie był trudny.
Najprościej pokonać strach oczywiście śmiechem, i właśnie tę metodę obrali autorzy serii. Co ciekawe, nie bagatelizują dziecięcych lęków, nie piszą, że nie ma się czego bać, bo „smoki nie istnieją“ (przeciwnie: Mogę się założyć, że nigdy nie pokonałeś smoka... Lepiej się do tego przygotować, bo on może się pojawić za rogiem ulicy!) ani że „pająki są małe i niegroźne“. Nie, potwory występujące w kolejnych częściach są rzeczywiście potworne.

Komiczne są za to pomysły na pokonanie straszydeł, zabawne są sytuacje przedstawione przez autorów i przede wszystkim rysunki. Część jest absurdalna, część trafia w typowo dziecięce poczucie humoru, część okaże się zabawna także dla rodziców.
Ciężko mi ocenić, na ile takie oswajanie strachów jest skuteczne, bo jak wspomniałam – Krzysiul i Tanula się (jeszcze) takich rzeczy nie boją. Ale o czytanie proszą bardzo często. Nic wybitnego, ale książki fajne :)

W serii także: Jak pokonać czarownice, dinozaury, duchy, nocne stwory, pająki, wampiry i wilki.

Catherine Leblanc, Roland Garrigue, Strachy na lachy! Jak pokonać...?
Oprawa twarda
Stron: 24

Wydawnictwo Wilga

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz