Kiedy dziecko się złości


Znacie Billy'ego? To sympatyczny kilkulatek ze Szwecji. Mieliśmy już w domu część Billy i gwizdek oraz Billy i potwór, a później pożyczyliśmy tę, nominowaną do nagrody „Najlepsza książka dziecięca 2009 roku“.


Billy od rana ma bardzo zły humor. Wszystko go złości, wszystko drażni. Zwykle jest stanowczo zbyt grzecznym chłopcem i dzisiaj taki nie będzie! Rozrzuca zabawki, jest niemiły dla mamy i kolegów. Co go ugryzło?


Przy pierwszej lekturze byłam bardzo mile zaskoczona: po raz pierwszy miałam w rękach książkę, która pokazywała, że dziecko także może mieć gorszy dzień, ma prawo do złości i humorów (w dodatku książkę już nienową, choć w Polsce ukazała się niedawno). Chyba zbyt często o tym zapominamy! Na koniec się okazuje, że Billy nie bez powodu był zły (a więc: skoro dziecko wydaje się nieznośne, prawdopodobnie jest jakiś powód...), ale też autorka zostawiła furtkę dla drugiego rozwiązania: Billy jest chory, więc nie do końca wiadomo, czy powodem jego niezwykłego zachowania jest złe samopoczucie, czy czasami po prostu jest strasznie fajnie się tak naprawdę zezłościć


Książka jest pozbawiona natrętnego dydaktyzmu: Billy chce kogoś kopnąć (ale nie kopie! To też bardzo ważne, bo mimo wszystko nie robi wszystkiego, na co ma ochotę), wrzeszczy na wszystko dookoła – narrator tego w żaden sposób nie komentuje. Reagują tylko pozostali bohaterowie, ale spokojnie i bez nerwów (podziwiam zwłaszcza mamę ;) ). 

Cała historia jest świetnym punktem wyjścia do rozmowy o emocjach: kiedy się złościmy, dlaczego, jak można te negatywne emocje wyrażać, by nie krzywdzić innych. Albo po prostu zobaczyć, że inni też się czasem złoszczą. I to jest w porządku, choć dla nas, rodziców, to bardzo trudne.


Tekstu na stronie nie jest dużo, Krzysiul już pół roku temu spokojnie wytrzymywał czytanie bez poganiania. I mówi, że lubi być zły ;) Ilustracje są ładne, delikatne, widać, że mają swoje lata – ale w dobrym znaczeniu tego słowa.Ładna, inna i ważna moim zdaniem książka. A w innych częściach Billy nawet daje się lubić :) Polecamy!


Birgitta Stenber, Billy jest zły
Ilustracje: Mati Lepp
Oprawa: twarda
Stron: 32
Wydawnictwo EneDueRabe

Znajdziesz mnie też na Facebooku

2 komentarze:

  1. Książka jak książka, ale minka wspaniała:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pozowane na zamówienie :) Na drugim ujęciu już widać, że nie może się powstrzymać od śmiechu ;)

      Usuń