"Nam się wydaje, że rzeczywistość duchowa to jakieś bajki"

I kolejna książka księdza Olszewskiego, tym razem trochę inna, bo cała w formie wywiadu. Znów krótko, zwięźle i na temat: zaledwie 114 stron, by przybliżyć laikom istotę egzorcyzmu, przypomnieć o tym, że zło istnieje namacalnie, osobowo, i wyczulić na tę sferę duchowości.


Na tle pozostałych, to wyjątkowo poukładana książka: niewiele tu dygresji, temat został starannie omówiony, a całość jest uporządkowana i przejrzysta. Rozmowa zaczyna się od określenia, czym w ogóle jest egzorcyzm i czym się różni od modlitwy o uwolnienie. Dalej ksiądz Olszewski opowiada, kiedy potrzebny jest egzorcysta, po czym poznać opętanie, jakie mogą być źródła i przyczyny zniewoleń, jak dokładnie wygląda egzorcyzm, jak się bronić przed złem, na co uważać, a nawet jak się w razie potrzeby skontaktować z egzorcystą.

To zarówno świetne (rzetelne) źródło wiedzy dla ciekawych, jak i ważna lektura dla każdego chrześcijanina: każdy z nas według mnie powinien mieć taką podstawową wiedzę dotyczącą zagrożeń i sposobów radzenia sobie ze Złym. Ksiądz Olszewski wspomina z żalem, że wśród ludzi – nawet w Kościele, nawet wśród posługujących – brakuje świadomości, brakuje wiedzy i formacji. Wydaje się może, że nas to nie dotyczy – nie jestem opętana, nie interesują mnie egzorcyzmy. Nie. To rzeczywistość, która nawet jeśli nie dotyka nas bezpośrednio, jest tuż obok. Nie trzeba podpisywać cyrografu, żeby dać się zwieść złym duchom.

Jak zawsze, ksiądz Olszewski przywołuje mnóstwo przykładów ze swojego doświadczenia. Niektóre historie mrożą krew w żyłach, a jednak ksiądz zachowuje ufność i pogodę ducha, z zachwytem opowiada o swoim towarzyszeniu osobom opętanym, bo ta posługa pozwala mu każdego dnia doświadczać cudów i realnego zwycięstwa Boga nad złem.

Jedyny minus – po lekturze trzech książek księdza Olszewskiego muszę powiedzieć, że historie się powtarzają. Nie wszystkie oczywiście, ale też nie jedna.

To bardzo ważna książeczka. Daje podstawową wiedzę, ale przede wszystkim uświadamia, że złe duchy to nie średniowieczne gusła, tylko niebezpieczna, realnie istniejąca rzeczywistość. Pod tym względem przywodzi mi na myśl Listy starego diabła do młodego Lewisa – przypomina, że wokół nas stale toczy się walka. O każdego z nas.

Polecam.

ks. Michał Olszewski SCJ, Egzorcyzm. Posługa miłości
Wydawnictwo eSPe

Recenzja napisana dla portalu:


 

6 komentarzy:

 1. Egzorcyzmy to dziś bardzo aktualny temat, niestety większości ludzi brakuje o nich rzetelnej wiedzy. Sama chętnie dowiem się więcej, więc sprawdzę skoro polecasz:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To przede wszystkim bardzo medialny temat, a szkoda by było czerpać wiedzę w tak ważnych kwestiach jedynie z telewizji, filmów. I aktualny, bo coraz więcej ludzi pakuje się w bioenergoterapię, wróżki i inne cuda. A rzetelnej wiedzy, jak piszesz, nigdy dość :) Dlatego naprawdę warto.

   Usuń
 2. Świetna recenzja - przypomniałaś mi o tej ważnej lekturze. Nie sucha teoria, ale historie życia szczerze opowiedziane.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się :) Książeczka na jeden wieczór, a dowiedzieć się można bardzo wiele. Takie teksty lubię :)

   Pozdrawiam również!

   Usuń
 3. Oczywiście, że nie trzeba podpisywać cyrografu, wystarczy np. kupić karty tarota i zrobić z nich "użytek". Zdecydowanie ważna książka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety wielu ludziom się wydaje, że to tylko nieszkodliwa zabawa.

   Usuń