Wtorkowo-dzieciowo - Wolni i równi

Wszyscy ludzie rodzą się wolni. Ilustrowana Powszechna Deklaracja Praw Człowieka
Praca zbiorowa
Oprawa: twarda
Stron: 65
Wydawnictwo Arkady we współpracy z Amnesty International

To książka, z którą moim zdaniem każdy powinien się zapoznać i omówić ją ze swoimi dziećmi. Bo szczerze: ile znamy praw człowieka? Czy wiemy, o czym jest 30 artykułów Deklaracji ogłoszonej w 1948 roku? Jesteśmy wolni i równi, mamy prawo do życia... i co dalej?


Ilustrowane wydanie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka jest fantastyczne. Do pracy zostali zaproszeni artyści z całego świata, dzięki czemu również w warstwie graficznej książka jest żywym dowodem na różnorodność i równość wszystkich ludzi. Dwadzieścia osiem haseł zostało zilustrowanych przez dwadzieścia osiem osób; każdy obraz jest zupełnie inny, w innym stylu, innej kolorystyce i o innej wymowie; każdy stanowi osobną całość i osobny temat do dyskusji: dlaczego takie prawo, jak to wygląda w praktyce, a także – gdzie i czemu się te prawa wciąż łamie. To książka na wiele wieczorów.


Na końcu zamieszczono oryginalną (nieuproszczoną) treść Deklaracji, więc dorośli też mogą się dokształcić. A dla dzieci wersja skrócona, zwykle jedno zdanie przypada na jeden artykuł.


Książka została świetnie pomyślana i przygotowana. W ciekawy, niebanalny sposób przekazuje wiedzę, którą powinien posiadać absolutnie każdy: wiedzę o naszych podstawowych, niezbywalnych prawach. Mam nadzieję, że powstanie kiedyś coś podobnego o prawach dziecka (wiem, że jest na przykład książka Grzegorza Kasdepke „Mam prawo!“, ale to jednak nie to samo. Jest jeszcze coś?). 
A tę polecam gorąco Waszej uwadze!

2 komentarze:

  1. Fantastyczny pomysł i cudowne ilustracje. Reszta pewnie też wygląda tak dobrze : *

    OdpowiedzUsuń
  2. O, jak to świetnie wygląda!

    OdpowiedzUsuń