Historia na wesoło


Gerry Bailey, Karen Foster, Tajemnice słynnych ludzi
Ilustracje: Leighton NoyEs, Karen Radford
Oprawa: miękka
Stron: 40
Wydawnictwo Jedność

Niedawno na blogu prezentowałam dwie książki opowiadające o sławnych ludziach i dzisiaj kolejna recenzja w tym temacie, choć zupełnie innej konwencji: seria książek przybliżająca sylwetki sławnych ludzi na wesoło, kolorowo, z niemałą dawką wiedzy. Komplet to dwanaście książeczek, których bohaterami są przedstawiciele najróżniejszych kultur i czasów. Jest Kleopatra i Matka Teresa, jest Mozart i Leonadro daVinci, Kolumb, Scott i Cook, Juliusz Cezar, Aleksander Wielki i Napoleon, Neil Armstrong i wódz Siuksów, Siedzący Byk.


Wszystkie książeczki zaczynają się tak samo: rysunkiem Bazaru Różności i krótką charakterystyką wszystkich bohaterów – można więc zacząć czytać od dowolnego tomu, a w razie potrzeby w każdej chwili sobie przypomnieć, kto jest kto. Wprowadzenie w główną historię jest także niemal identyczne w każdej wersji, co po zastanowieniu uznałam za pewien atut – dzieci lubią powtarzalność, a w ten sposób zawsze przenosimy się w to samo miejsce pełne tajemniczych przedmiotów: stoisko Pana Bibelota. Pomysł na serię jest prosty i zarazem świetny: siedmioletni Darek Płatek przychodzi co tydzień na jarmark, by kupić u Pana Bibelota kolejny niesamowity przedmiot do swojej wspaniałej kolekcji. To właśnie cudem zachowane eksponaty sprzed wieków są punktem wyjścia do opowieści o ich dawnych właścicielach, stąd tytuły książek: Mapa Kolumba, Moneta Kleopatry czy Peruka Mozarta.


Główna historia jest zabawna, dynamiczna i wciągająca. Stanowi wprowadzenie w dawne czasy i zarysowuje postać, podczas gdy na kolejnych stronach mamy barwne uzupełnienia: starannie uporządkowane informacje, mnóstwo ciekawostek, rysunki i fotografie. Młodszym dzieciom może więc wystarczyć sama opowieść Pana Bibelota, podczas gdy starsze chętnie zagłębią się w szczegóły przedstawione w tekście pobocznym, na kolorowym tle.Cała seria jest bardzo ładnie wydana, chce się te książki oglądać i czytać. Zawierają tyle zdjęć i ilustracji, że czytanie drobnych fragmentów tekstu nie powinno przerosnąć nawet dziecka niechętnie nastawionego do samodzielnej lektury. Tekst główny jest wyraźnie oddzielony od informacji uzupełniających (inne rysunki, inne tło, inna czcionka). Układ jest przejrzysty. Pomysł świetny, bohaterowie sympatyczni, wiedza historyczna sama wchodzi do głowy :) Polecam dzieciom w wieku szkolnym, choć trochę młodsze i trochę starsze z pewnością też mogą się czegoś dowiedzieć! Naprawdę fajne książki i niemała galeria ważnych, ciekawych postaci.

Za możliwość zapoznania się z serią Tajemnice słynnych ludzi bardzo dziękuję wydawnictwu Jedność. 

7 komentarzy:

 1. Świetna sprawa! Chętnie przyjrzałabym się bliżej peruce Mozarta xD
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. i mi się podoba :) z chęcią przejrzałabym te książeczki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Naprawdę fajny pomysł na serię, aż człowiek nabiera ochoty, by cofnąć się w czasie :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. O! Widzę, że naprawdę w dziedzinie książki dziecięcej może jeszcze nas nie jedno zaskoczyc! Świetny pomysł:) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo mi się podoba ten pomysł :) Nie omieszkam rzucić okiem, chociaż z docelowej grupy wiekowej już dawno wyrosłam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przecudowne książki - świetna idea. Brakuje takich inicjatyw na polskim rynku wydawniczym, dzięki którym nauka i wiedza smakują lepiej niż powieści przygodowe :)

  OdpowiedzUsuń