Wtorkowo-dzieciowo – Zęba rwanie? Mycie głowy? Miś Byś pomóc jest gotowy!


Greta Carolat, Miś Byś i przyjaciele. Najpiękniejsze historyjki
ilustracje: Susanne Mais
stron: 88, format: A4
oprawa: twarda
wydawnictwo: Jedność

Okładka przyciąga wzrok i obiecuje dobrą zabawę. Może sugeruje trochę inny rodzaj przygód, niż te, o których rzeczywiście przeczytamy, niemniej jednak raczej się nie zawiedziemy.

Książka zawiera trzy opowieści o przygodach misia Bysia, dzika Mozarta, krecika Feliksa i innych sympatycznych mieszkańców lasu. Każda z nich ważną lekcją dla młodego czytelnika. I o ile dość łatwo znaleźć bajkę, która uczy, że zabawkami należy się dzielić (jak pierwsza historyjka), o tyle pozostałe dwie są bardzo oryginalne i ciekawe. Ilu zdesperowanych rodziców próbowało wszystkiego, by przekonać dziecko do mycia głowy? Prośbą, groźbą, zachętą i przekupstwem? Jeśli jeszcze nie znaleźliście rozwiązania, może z pomocą przyjdzie Wam miś Byś, który też boi się wody. A kiedy przyjdzie pora na wymianę uzębienia, warto przeczytać z maluchem trzecią opowieść: Krecik Feliks i ruszający się ząb.


Bajki są zabawne i oswajają problematyczne kwestie, z którymi muszą się zmierzyć nasze pociechy. Nie bagatelizują ich lęków, za to pokazują rozwiązanie. Tekstu na stronie jest niewiele, ale historie są dość długie – trzylatek z owsikami może nie wytrzymać :) Za to piękne ilustracje skutecznie przyciągają uwagę. Zwykle zajmują całą powierzchnię strony, a narysowane zwierzaki są tak urocze, że chciałoby się je pogłaskać.

Mam zastrzeżenie do tekstu: w dwóch czy trzech miejscach (szczególnie w ostatniej bajce) traci on spójność i nie da się tego nie zauważyć. Poza tym ogromna część treści to dialogi, co być może nadaje opowieści pewną dynamikę, ale według mnie utrudnia młodemu czytelnikowi nadążanie za akcją – bez odpowiedniej ilości narracji łatwo się maluchowi pogubić (zwłaszcza że on słucha, a nie patrzy w tekst!). Poza tym baśnie czytane w tym wieku powinny chyba więcej tłumaczyć i nazywać (na przykład emocje), a nie tylko prezentować. A może nie doceniam dziecięcych umysłów?

Mimo tych drobnych wad (bo nic straconego, w razie potrzeby narrację zawsze można trochę dopowiedzieć) jest to bardzo fajna i pięknie zilustrowana książka dla przedszkolaka

Za książkę bardzo dziękuję wydawnictwu Jedność

3 komentarze:

 1. Słodkie i pouczające:) Ja jeszcze nie mam dzieci, ale jak będę miała - to mam już cały stos książkowych propozycji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla maluchów jak znalazł, świetna książeczka!
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 3. "Jak przekonać dziecko do mycia głowy"? No to jest problem. :) Muszę tą pozycję koniecznie nabyć dla siostrzeńca, bo w chwili obecnej to już nie wiadomo u siostry w domu kto jest bardziej zestresowany, kiedy Małemu trzeba głowę myć. :) Może dziecko da się przekonać, a siostra trochę psychicznie odpocznie... Hihi. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń